Προγράμματα Erasmus+

Τα προγράμματα Erasmus+ δεν είναι απλά ταξίδια και βόλτες στο εξωτερικό όπως πιστεύουν οι περισσότεροι. Είναι επαφή με συναδέλφους από σχολεία άλλων χωρών, η ανταλλαγή καλών πρακτικών, απόψεων και ιδεών. Είναι μια ευκαιρία διεθνοποίησης του σχολείου. Είναι μια ευκαιρία μάθησης, τόσο για εκπαιδευτικούς όσο και για μαθητές. Ανοίγει το μυαλό, μαθαίνεις να συνεργάζεσαι, να σέβεσαι τη διαφορετικότητα, να προσαρμόζεσαι σε πράγματα και καταστάσεις. Βλέπεις άλλες κουλτούρες και νοοτροπίες, κάνεις συγκρίσεις, κρατάς τα καλά και τα εφαρμόζεις όπου μπορείς. Είναι και ταξίδι. Κουραστικό μεν, σε σχολείο μέχρι το απόγευμα, δουλεύεις μαζί με τους μαθητές, τους δικούς σου και άλλους. Αυτό είναι όμως που χαίρεσαι. Το χαμόγελο και την ικανοποίηση στα πρόσωπα των μαθητών σου, τους καινούργιους τους φίλους, το ότι μιλάνε γι’αυτό τους το ταξίδι μήνες μετά, με τον ίδιο ενθουσιασμό. Αυτά είναι τα Erasmus+: μάθηση και διασκέδαση μαζί! Τολμήστε το και αψηφήστε την πολλή δουλειά που “κρύβεται” για την πραγματοποίησή του!

Είδη προγραμμάτων Erasmus+

• KA1
  • KA2
  • KA3

Πώς μπορώ να μπω σε πρόγραμμα ERASMUS+;

Επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του ΙΚΥ για περισσότερες πληροφορίες